Що робити, якщо щури вже живуть і розмножуються
«Бити на сполох» і робити радикальні заходи можна вже після першого сірого щура, поміченого в будинку. Небезпека в тому, що ці гризуни не живуть одні. Колонія може налічувати десятки і сотні особин. Вони легко виживають у воді, добираючись до людини по системі каналізації. Що найголовніше: при наявності відповідних умов самка пацюка круглий рік приносить приплід.
Кількість виводків на рік досягає 5, а число дитинчат в одному виводку – 12. Знову завагітніти самка може вже через 1 місяць після пологів.
Щури стійкі до будь-яких методів відлякування. Якщо вони вже присутні в приміщенні, вигнати їх звідти вкрай складно. Особливості способу життя та уподобання в харчуванні враховує фахівець з дератизації приміщень, вибираючи, яким чином і в якому порядку починати боротьбу з гризунами. Навіть біологи говорять про високий ступінь інтелекту і стійкості психіки у цих гризунів. Тому значення має все: місце проживання, наявність опалення і доступних продуктових запасів, стан будівлі і частота зустрічей з тваринами в денний і нічний час.
Знищення щурів: комплекс заходів
Знищення щурів починається з обробки території, прилеглої до зараженої гризунами будівлі. Це обов’язкове правило, яким повинні керуватися спеціалізовані служби і відповідальні особи комерційних об’єктів.
Проведення обробки в будівлях без урахування прилеглих територій зводить «нанівець» всі зусилля зі знищення щурів. Це слід враховувати при складанні техзавдання для санітарних служб.
Боротьбу з гризунами ведуть наступними способами:
- механічним – встановлення пасток;
- хімічним – шляхом розкладки отруйних препаратів;
- профілактичним – встановлюючи бар’єри у вигляді металічних сіток, за допомогою регулярного огляду прилеглої території, створення несприятливих умов для життя і розмноження гризунів;
- змішаним – представляє собою комбінацію перерахованих методів.
Щоб винищення пацюків було на 100% ефективним, необхідно врахувати 2 фактори: регулярність і достатню площу обробок. Як показує практика, обробка зовнішнього периметра укупі з заходами всередині приміщень багаторазово підвищують успішність дератизації та запобігають повторному зараженню гризунами найближчим часом.
Як діє співробітник служби дератизації
Після отримання заявки фахівець проводить первинне обстеження, куди входить огляд прилеглої території, житлових, виробничих та підсобних приміщень, а також опитування співробітників або мешканців. Він виявляє ознаки присутності щурів, враховує умови, що склалися і вирішує, в якому порядку проводити винищувальні заходи.
Робота профільних служб по боротьбі з гризунами ускладнюється, якщо до подачі заявки проводилися самостійні спроби вивести шкідників.
Розумні і обережні пацюки здатні запам’ятовувати небезпечні моменти і в майбутньому обходити стороною. Це означає, що халатності і самодіяльності в цьому питанні не місце. До того ж, неграмотний підхід до використання, наприклад, хімічних речовин, може привести до отруєння самої людини або забруднення навколишнього середовища.
Небезпеки і ризики
Сірий пацюк є природним носієм небезпечних інфекцій, частина з яких смертельна для людей. При укусі ссавець здатний заразити нас на висипний тиф, лихоманкою, паразитами, сальмонельоз, гострим псевдотуберкульозом. Недостатньо просто знизити популяцію. Вона дуже швидко відновиться. Необхідно вирішувати проблему кардинально, домагаючись повного зникнення небезпечних «сусідів». При запущених випадках – очищення об’єкту вимагатиме незрівнянно більших фінансових вкладень.